Skiepai nuo užkrečiamų ligų
Cholera
Paplitimas. Daugiausia choleros atvejų registruojama besivystančiose šalyse, kur blogos sanitarinės sąlygos ir trūksta geriamojo vandens, taip pat karo nuniokotose teritorijose. Išsivysčiusiose šalyse pasitaiko tik įvežtinių atvejų.
Rizika keliautojams
Pagrindinė profilaktikospriemonė – tinkamai pasirinkti maistą ir vandenį. Rizika užsikrėsti cholera keliautojams labai maža net ir tose šalyse, kur ligos atvejų registruojama. Didelė rizika gali būti tik humanitarinę pagalbą teikiantiems darbuotojams stichinių nelaimių vietovėse, pabėgėlių stovyklose ir pan.
Skiepai. Skiepytis gali būti patariama, tik esant ypač didelei rizikai užsikrėsti. Rekomenduojama tik geriamoji vakcina nuo choleros. Inaktyvinta geriamoji vakcina nuo choleros iš dalies apsaugo ir nuo E. coli, taigi ir nuo„keliautojų diarėjos“. Vis tik šios vakcinos efektyvumas po dviejų vakcinos dozių yra trumpalaikis (tik pirmuosius 6 mėn. jis siekia 85–90 proc.), todėl net ir pasiskiepijus būtina vengti nesaugaus maisto ir vandens.
Difterija
Paplitimas. Difterijapaplitusivisamepasaulyje,betdėl ilgalaikių planinių skiepijimų retai nustatoma ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. XX amžiaus 10 dešimtmetyje difterijos epidemija buvo registruota Rytų Europos šalyse.
Rizika keliautojams
Šia liga gali užsikrėsti ne iki galo paskiepyti ar neskiepyti asmenys.
Skiepai. Nuo difterijosskiepijamaatsižvelgiant į paciento amžių (pagal skiepų kalendorių, revakcinacija – kas 10 metų).
Epideminis parotitas
Paplitimas. Paplitęs daugelyje pasaulio teritorijų, dažniausiai serga vaikai nuo 5 iki 9 metų.
Rizika keliautojams. Šia liga gali susirgti ne iki galo paskiepyti ar neskiepyti asmenys.
Skiepai.. Skiepijama pagal skiepų kalendorių. Vaikai ir suaugusieji, neskiepyti ar neturintys duomenų apie skiepijimą, skiepijami trivalente vakcina nuo tymų, epideminio parotito, raudonukės.
Erkinis encefalitas
Paplitimas. Paplitęs daugelyje Europos šalių, ypač Baltijos valstybėse, Austrijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Slovėnijoje, Šiaurės Rytų Lenkijoje, Rusijoje, Pietų Vokietijoje, Šveicarijoje.
Rizika keliautojams. Keliautojai gali užsikrėsti endeminėse teritorijose sezono metu (paprastai nuo pavasario iki ankstyvo rudens), ypač stovyklaudami gamtoje (kaimo ir miškingose vietovėse).
Skiepai..Skiepijama inaktyvinta vakcina nuo erkinio encefalito.
Geltonasis drugys
Paplitimas. Paplitęs kai kuriose Afrikos bei Centrinės ir Pietų Amerikos šalyse Rizika keliautojams. Galima užsikrėsti endeminėse teritorijose, ypač jei lankomasi neurbanizuotose, drėgnose ir šiltose savanose, miškingose teritorijose (džiunglėse) arba miestuose protrūkių metu. Riziką galima šiek tiek sumažinti taikant saugos priemones nuo moskitų įkandimų.
Skiepai.. Skiepytis rekomenduojama visiems, vykstantiems į endemines geltonojo drugio šalis, kuriose yra geltonojo drugio plitimo rizika.Kai kuriose pasaulio šalyse skiepijimo nuo geltonojo drugio sertifikatoreikalaujamatik iš asmenų, atvykstančių iš infekuotų teritorijų ir keliavusių tranzitu per jas (nereikalaujama atvykstant iš Lietuvos ar iš kitų Europos šalių). Dauguma skiepijimo sertifikatoreikalaujančių šalių naudojasi PSO paskelbtu geltonojo drugio endeminių teritorijų sąrašu (žr. 9.1.1.lentelę), kitos yra sudariusios savo teritorijose naudojamus ir nuolat papildomus infekuotų šalių sąrašus.
Skiepijama gyvąja vakcina nuo geltonojo drugio (efektyvumas siekia iki 100 proc.), revakcinuojama po 10 metų. Neskiepijami jaunesni kaip 9 mėn. kūdikiai, nėščios moterys.
Gripas
Paplitimas. Paplitęs visame pasaulyje.
Rizika keliautojams. Šia liga gali susirgti asmenys, vykstantys į šalis, kur registruojamas padidėjęs sezoninis sergamumas gripu. Keliautojams gripo rizika yra didesnė, nes jie daugiau būna uždarose patalpose ir dažniau lankosi žmonių susibūrimo vietose. Gripo rizikos grupei priskiriami senyvi žmonės, asmenys, sergantys lėtinėmis kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių sistemos, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, taip pat dėl kokių nors priežasčių susilpnėjusios imuninės sistemos asmenys ir sveikatos priežiūros darbuotojai.
Skiepai.. Gripo viruso antigeninės savybės nuolat kinta, todėl kiekvienais metais kuriama naujos sudėties vakcina nuo gripo. Paprastai skiepytis rekomenduojama likus 2 savaitėms iki išvykimo.
Šiaurės ir Pietų pusrutuliuose gripo sezonai būna skirtingu metu (Šiaurės pusrutulyje – lapkričio–kovo mėn., Pietų pusrutulyje – balandžio–rugsėjo mėn.), be to, gali skirtis ir cirkuliuojančių virusų antigeninė struktūra, todėl prieš skiriant vakciną rekomenduojama atsižvelgti, į kurį pusrutulį keliaujama. Geriausia, kad rizikos grupių asmenys, vykstantys iš Šiaurės į Pietų pusrutulį prieš prasidedant (arba ką tik prasidėjus) gripo sezonui, pasiskiepytų iš karto atvykę, tam pusrutuliui skirta vakcina.
B tipo haemophilus influenzae infekcija
Paplitimas. Paplitusi visame pasaulyje. Šalyse, kur pagal planą skiepijami kūdikiai ir vaikai, šios ligos atvejai registruojami retai.
Rizika keliautojams. Gali užsikrėsti ir susirgti jaunesni kaip 5 metų vaikai, ypač vykstantys iš ekonomiškai išsivysčiusių šalių į mažiau išsivysčiusias šalis.
Skiepai.. Kūdikiai ir vaikai skiepijami pagal skiepų kalendorių.
Hepatitas A
Paplitimas. Hepatitas A paplitęs visame pasaulyje, išskyrus Šiaurės Amerikos, Šiaurės ir Vakarų Europos, kai kurias Pietų ir Rytų Europos šalis, Australiją, Japoniją.
Rizika keliautojams. Hepatitas A – viena dažniausių užkrečiamųjų ligų, kuriomis gali užsikrėsti keliautojai. Ji ypač aktuali išsivysčiusių šalių gyventojams, vykstantiems į mažiau išsivysčiusias šalis. Didelė rizika keliautojams, gyvenantiems blogomis sanitarinėmis sąlygomis ar neturintiems galimybių vartoti tik saugų geriamąjį vandenį.
Skiepai.. Skiepai nuo hepatito A rekomenduojami visiems, vykstantiems į endemines hepatito A teritorijas. Saugi ir labai efektyvi vakcina nuo hepatito A vartojama nuo 1992 m. Skiepijama likus 4 savaitėms iki kelionės, antroji dozė skiriama po 6–24 mėn. Tokia skiepijimo schema užtikrina imunitetą ne mažiau kaip 10 metų.
Hepatitas B
Paplitimas. Paplitęs daugelyje pasaulio šalių, išskyrus kai kurias Šiaurės Amerikos, Šiaurės ir Vakarų Europos šalis, Australiją, Naująją Zelandiją.
Rizika keliautojams. Potenciali hepatito B rizika kyla visiems į endemines hepatito B šalis išvykstantiems keliautojams, nes kiekvienam, ypač išvykstančiam ilgesniam laikui, gali prireikti medicinos pagalbos. Ypač didelė hepatito B rizika, jei asmenys kontaktuoja su krauju ar kitais žmogaus organizmo skysčiais, turi nesaugių lytinių santykių. Rizikos grupei priskiriami sveikatos priežiūros darbuotojai, kontaktuojantys su pacientų krauju, asmenys, kuriems perpilama kraujo, atliekamos operacijos, įvairios medicininės ar kitos procedūros (akupunktūra, tatuiruotės ir kt.), taip pat vartojantys intraveninių narkotikų. Besivystančiose šalyse hepatitas B gali plisti ir tiesioginio kontakto būdu, ypač jei yra nedidelių odos pažeidimų.
Skiepai.. Naujagimiai ir kūdikiai skiepijami pagal skiepų kalendorių.
Neskiepytiems asmenims skiriamos 3 vakcinos dozės (standartinė schema: pirmoji dozė, po 1 mėn. ir po 6–12 mėn.). Kadangi hepatitui B būdingas ilgas inkubacinis periodas, pirmosios dvi vakcinos dozės gali būti skiriamos prieš kelionę, trečioji – grįžus iš jos.
Jei kelionė labai ilga, gali būti taikomos sutrumpintos skiepijimo schemos: pirmoji dozė, po 1 mėn. ir po 2 mėn. arba pirmoji dozė, po 7 dienų ir po 21 dienos. Jei taikoma sutrumpinta skiepijimo schema, po 6–12 mėn. rekomenduojama skirti dar vieną vakcinos dozę.
Keliautojai, kuriems yra rizika užsikrėsti hepatito A ir B virusais, gali būti skiepijami sudėtine vakcina nuo hepatitų A ir B.
Japoniškasis encefalitas
Paplitimas. Paplitęs beveik visoje Azijoje (Korėja, Japonija, Vietnamas, Kinija, Tailandas, Pakistanas, Bangladešas, Nepalas, Malaizija, Indonezija, Filipinai, Indija, Birma, Indijos vandenyno salos), vasaros ir rudens sezonais – Rytinėje Rusijos Federacijoje, rečiau Šiaurės Kvinslende (Australija).
Rizika keliautojams. Didelė rizika vasaros ir rudens sezonais mažai apgyvendintose kaimo teritorijose.
Skiepai.. Dėl mažo ligos paplitimo ir vakcinos sukeliamų nepageidaujamų reakcijų vakcinacija nerekomenduojama visiems į Aziją keliaujantiems asmenims. Turėtų būti atsižvelgta į kelionės maršrutą, sezoną, trukmę, apgyvendinimo tipą. Skiepyti gali būti rekomenduojama keliautojus, vykstančius į endemines teritorijas vasaros–rudens sezonais ir planuojančius daug laiko praleisti gamtoje.
Kokliušas
Paplitimas. Paplitęs visame pasaulyje, kasmet registruojama apie 20 mln. kokliušo atvejų, dauguma jų – besivystančiose šalyse.Rizika keliautojams. Gali susirgti neskiepyti ar ne iki galo paskiepyti vaikai.
Skiepai.. Kūdikiai ir vaikai skiepijami pagal skiepų kalendorių.
Meningokokinė infekcija
Paplitimas. Meningokokinė infekcija protrūkiais ir epidemijomis pasireiškia kai kuriose į pietus nuo Sacharos esančiose Afrikos šalyse, priklausančiose vadinamajam „meningokokiniam diržui“ (nuo Senegalo ir tęsiasi skersai iki Etiopijos). Protrūkiai šiose šalyse dažniausiai kyla lapkričio–birželio mėnesiais, juos sukelia A serogrupės meningokokai.
Pavieniai meningokokinės infekcijos atvejai ir lokalūs C serogrupės meningokokų protrūkiai galimi ir kitose šalyse, ypač jei susidaro palankios sąlygos sukėlėjams plisti (pvz., gyvenama perpildytose patalpose).
Rizika keliautojams ir skiepai.. Skiepytis nuo meningokokinės infekcijos rekomenduojama visiems, vykstantiesiems į šalis, kuriose registruojama meningokokinės infekcijos protrūkių, ypač tiems, kurie tose šalyse gyvens ilgiau ir bendraus su vietiniais gyventojais. Piligrimams, vykstantiems į Meką (Saudo Arabija), būtina pasiskiepyti keturvalente vakcina nuo meningokokinės infekcijos (A, C, Y, W135).
Pasiutligė
Paplitimas. Paplitusi visame pasaulyje. Daugiausia mirties nuo pasiutligės atvejų registruojama Afrikoje ir Azijoje (55 000 mirties atvejai per metus).
Rizika keliautojams. Pasiutligės rizika priklauso nuo galimybės susidurti su pasiutusiais gyvūnais. Paprastai keliautojai šia liga užsikrečia labai retai, nebent kelionė susijusi su tam tikru darbu.
Skiepai.. Profilaktiškai skiepytis nuo pasiutligės rekomenduojama asmenims, kurių darbas susijęs su rizika užsikrėsti pasiutlige.
Pneumokokinė infekcija
Paplitimas. Pneumokokinė infekcija paplitusi visame pasaulyje. Besivystančiose šalyse didesnė rizika užsikrėsti ir susirgti jaunesniems kaip 5 metų vaikams, o išsivysčiusiose šalyse – senyvo amžiaus žmonėms.
Rizika keliautojams. Keliautojams, sergantiems lėtinėmis ligomis (pvz., hemoglobinopatija, lėtiniu inkstų nepakankamumu, lėtinėmis kepenų ligomis, asplenija, cukriniu diabetu, po organų transplantacijos, ŽIV nešiotojams ir kt.), ir pagyvenusiems asmenims, ypač vyresniems nei 65 metų, rekomenduojama skiepytis vakcina nuo pneumokokinės infekcijos.
Skiepai.. Skiepijama polisacharidine vakcina, kurios sudėtyje yra 23 serologinių grupių pneumokokų antigenų. Vakcina rekomenduojama rizikos grupėms priklausantiems vyresniems kaip 2 metų asmenims.
Naujos kartos konjuguota vakcina nuo pneumokokinės infekcijos gali būti skiriama ir jaunesniems kaip 2 metų vaikams.
Poliomielitas
Paplitimas. Poliomielitas likviduotas daugelyje pasaulio šalių, išskyrus 4 šalis – Afganistaną, Indiją, Nigeriją ir Pakistaną. Dar 6 šalyse – Angoloje, Čade, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Mianmare (Birmoje) ir Nigerijoje (kuriose anksčiau poliomielito virusai buvo išnaikinti) – cirkuliuoja iš endeminių šalių įvežti laukinio poliomielito virusai.
Rizika keliautojams. Kol dar poliomielito virusai cirkuliuoja, į endemines poliomielito šalis vykstantys asmenys turi būti paskiepyti nuo šios ligos.
Skiepai.. Kūdikiai ir vaikai skiepijami pagal skiepų kalendorių. Į endemines teritorijas keliaujantiems anksčiau skiepytiems asmenims prieš kelionę skiriama viena vakcinos dozė.
Raudonukė
Paplitimas. Infekcija paplitusi visame pasaulyje, išskyrus labai ekonomiškai išsivysčiusias šalis. Raudonukės virusas labai pavojingas moterims ankstyvo nėštumo metu, nes gali sukelti vaisiaus apsigimimus ar mirtį.
Rizika keliautojams. Neskiepyti asmenys, vykstantys į šalis, kuriose nuo raudonukės skiepijama nedaug asmenų, gali užsikrėsti šia liga. Didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas nėščioms ir pastoti planuojančioms moterims.
Skiepai.. Skiepijami pagal skiepų kalendorių. Vaikai ir suaugusieji, neskiepyti ar neturintys duomenų apie skiepijimą, skiepijami trivalente vakcina nuo tymų, epideminio parotito, raudonukės.
Rotavirusinė infekcija
Paplitimas. Infekcija paplitusi visame pasaulyje. Dažniausiai serga vaikai iki 3 metų. Rotavirusai sukelia ūmų gastroenteritą su profuziniu vandeningu viduriavimu, vėmimu ir karščiavimu. Plinta fekaliniu-oraliniu ir tiesioginio sąlyčio keliais.
Rizika keliautojams. Suaugusiems žmonėms rizika labai maža, daugumos imunitetas susiformavęs. Didelė rizika 2–3 metų vaikams.
Skiepai.. Pasaulyje registruotos ir naudojamos dvi gyvosios susilpnintos oralinės vakcinos nuo rotavirusinės infekcijos, kurios gali būti įtrauktos į nacionalinius vaikų profilaktiniųskiepųkalendorius.Šiuometukeliautojusskiepytivakcinomisnuorotavirusinės infekcijos nerekomenduojama.
Tymai
Paplitimas. Infekcija paplitusi visame pasaulyje, išskyrus labai ekonomiškai išsivysčiusias šalis. JAV vietinio viruso cirkuliacija praktiškai nutraukta.
Rizika keliautojams. Neturintys imuniteto keliautojai besivystančiose šalyse šia liga gali užsikrėsti.
Skiepai.. Skiepijama pagal skiepų kalendorių. Vaikai ir suaugusieji, neskiepyti ar neturintys duomenų apie skiepijimą, skiepijami trivalente vakcina nuo tymų, epideminio parotito, raudonukės.
Tuberkuliozė
Paplitimas. Infekcija paplitusi visame pasaulyje, išskyrus labai ekonomiškai išsivysčiusias šalis.
Rizika keliautojams. Daugumos keliautojų rizika susirgti tuberkulioze maža. Jei šalyje sergamumas tuberkulioze didesnis nei keliautojo gimtojoje šalyje ir joje išbūnama ilgiau nei 3 mėn., rizika susirgti tuberkulioze tampa lygi vietinių gyventojų rizikai. Vertinant riziką susirgti tuberkulioze, labai svarbu įvertinti gyvenimo sąlygų kokybę, kelionės trukmę ir tikslą (rizika didesnė, jei gyvenama ankštose patalpose su kitais žmonėmis, dirbama su pabėgėliais, kalėjimuose ir pan.). Didesnė rizika ŽIV infekuotiems asmenims.
Skiepai.. BCG vakcina keliautojai skiepijami labai retai. Ji efektyvi pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais, norint apsaugoti nuo sunkių tuberkuliozės formų – miliarinės tuberkuliozės ir tuberkuliozinio meningito. Ar skiepyti BCG vakcina, gali būti svarstoma, vaikui vykstant iš mažo tuberkuliozės paplitimo teritorijos į didelio šios ligos paplitimo teritoriją.
Stabligė
Paplitimas. Užsikrėsti galima bet kurioje šalyje, jei susižeidžiama ir žaizda užteršiama stabligės sporomis.
Rizika keliautojams. Keliautojai turėtų būti apsaugoti nuo stabligės, nes bet koks sužeidimas kelionės metu gali būti šios ligos priežastis.
Skiepai.. Nuo stabligės skiepijama atsižvelgiant į amžių (pagal skiepų kalendorių, revakcinacija kas 10 metų). Susižeidus skiriama skubioji stabligės imunoprofilaktika.
Vėjaraupiai
Paplitimas. Paplitę visame pasaulyje, dažniau susergama iki 10 metų.
Rizika keliautojams. Daugelis suaugusių keliautojų turi imunitetą, nes praeityje sirgo šia liga.
Skiepai.. Skiepijama gyva vakcina, optimaliausia skiepyti vaikus iki 2 metų. Vakcinacija rekomenduojama atsižvelgiant į keliautojo individualią riziką ir vykstantiems į tam tikras šalis (kur reikalaujama, kad būtų paskiepyta nuo vėjaraupių) asmenims.
Vidurių šiltinė
Paplitimas. Paplitusi visame pasaulyje, ypač kur blogos sanitarinės sąlygos, nesilaikoma mitybos higienos reikalavimų, nekokybiškai valomi nutekamieji vandenys.
Rizika keliautojams. Keliautojai, vykstantys į endemines vidurių šiltinės teritorijas (Pietų Aziją, kai kurias Šiaurės ir Vakarų Afrikos šalis, Peru), gali užsikrėsti šia liga. Net ir skiepytiems asmenims reikia vengti galbūt užteršto maisto ir vandens. Tačiau viešbučiuose ir kitose įstaigose, kur geros sanitarinės sąlygos ir laikomasi mitybos higienos reikalavimų, rizika maža.
Skiepai.. Skiepytis nuo vidurių šiltinės rekomenduojama keliaujant į endemines šalis, ypač jei ten praleidžiama daugiau nei mėnuo, jei neužtikrinamos higieniškos gyvenimo ir mitybos sąlygos, jei vykstama į Indijos subkontinento šalis, kur galimos antibiotikams atsparios vidurių šiltinės sukėlėjo formos.
Skiepijama geriamąja gyvąja susilpninta arba į raumenis švirkščiama polisacharidine Vi kapsuline vakcina. Polisacharidine Vi kapsuline vakcina skiepijami vyresni nei 2 metų vaikai, papildoma dozė skiriama kas 3 metai.
Žmogaus papilomos viruso infekcija
Paplitimas. Žmogaus papilomos virusai paplitę visame pasaulyje. Išliekanti lėtinė infekcija gali sukelti gimdos kaklelio vėžį moterims, taip pat ir kitų lokalizacijų vėžį moterims ir vyrams. Manoma, kad pasaulyje kasmet apie pusę milijono naujų vėžio atvejų ir daugiau nei 270 tūkst. mirčių gali būti sukelti žmogaus papilomos viruso infekcijos. Labiausiai nukenčia moterys besivystančiose šalyse.
Rizika keliautojams. Pats keliavimas nedidina rizikos užsikrėsti šia infekcija. Žmogaus papilomos virusu užsikrečiama lytinių santykių metu.
Skiepai.. Rekomenduojama skiepyti mergaites ir jaunas moteris, siekiant apsaugoti nuo užsikrėtimo vakcinos sudėtyje esančiais žmogaus papilomos viruso genotipais. Šalyse nacionaliniu mastu dabar ir ateityje gali būti svarstomas skiepijimų nuo žmogaus papilomos viruso įtraukimas į nacionalinius kalendorius.
Pagal INFEKCINIŲ LIGŲ VADOVAS
Sudarytojas ir mokslinis redaktorius
Arvydas Ambrozaitis